Cevizin Sağlığımıza Faydaları

Cevizin Sağlığımıza Faydaları

Sağlık açısından son derece faydalı bir meyve olan cevizin önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

Özellikle de beyin gelişimi ve sağlığı açısından birçok faydası bulunan cevizin, kolon kanserini önlemeye, zihinsel yaşlanmaya, bağırsak ve damar sistemine olumlu etkisi olduğunu Experimentel Biolagy araştırmaları tarafından ortaya koyulmuştur.

Yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli olarak ceviz tüketmenin kötü kolesterolü düşürmede ve kalp sağlığını korumada etkili olduğunu ortaya koymuştur. Hatta ceviz, sadece kötü kolesterolü düşürerek damarlarda plaka oluşumu riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda damarların esnek kalmasını ve kan akışının normal şekilde (tansiyonu yükseltmeden) devam etmesini sağlar.

Ceviz B ve D vitaminlerince zengin olup, A, C ve E vitaminlerini de içermektedir.

Uzmanlar, günde 3-4 adet dış zarı soyulmamış ceviz tüketilmesini ve haftada 2-3 kez salatalarda 1’er yemek kaşığı ceviz yağı kullanılmasını önermektedir. Cevizin yüksek kalorili bir yemiş olduğu unutulmamalıdır(100 gramı yaklaşık 650 kalori). Bu yüzden ceviz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekiyor. Düzenli tüketildiğinde ceviz vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayacaktır.

Kaynak: MEGEP ve Organik Türkiye