Ada çayının faydaları nelerdir?

Ada çayının faydaları nelerdir?

Ada çayı, doğada kendiliğinden yetişen ve asırlar boyu bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerimizden biridir.  Ada çayı bitkisinin yaprakları beyazımtırak (gri-yeşil) görünür ve tüylüdür, mavi ve mor tonlarında hoş kokulu çiçekleri vardır. Bu bitkinin yaprakları demlenir ve çay olarak tüketilir. Ada çayı bitkisi ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok yerinde de şifa bitkisi olarak tüketilmektedir. Kullanım tarihi eskilere dayanan ada çayı bitkisi ülkemizde özellikle de Akdeniz iklim kuşağının yaşandığı Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yetişmektedir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar kullanılagelmiş ve genellikle şifalı bir bitki olarak kabul görmüş ada çayının sağlığımıza birçok faydası vardır.

-Tam bir A vitamini deposu olup, C, B6 ve K vitaminlerince de zengin bir besindir.

-Ayrıca yüksek oranda potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum minerallerini içermektedir.

-Ada çayı, günümüz hastalıklarından olan stres ve depresyona karşı etkili bir bitkidir. Günde ortalama bir ada çayı içilmesi gerginliği ve stresi azaltarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Ada çayı soğuk algınlığı ve öksürük gibi rahatsızlıklarda ilk aklımıza gelen şifalı bitkilerdendir. Gerçekten de faydalıdır. Balgam söktürücü özelliği vardır.

-Ada çayı, unutkanlığa karşı da faydalı bir besindir. Düzenli olarak tüketilmesi, zihninizi rahatlatacaktır.

-Ada çayı üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, bu bitkinin diyabet hastaları için de iyi geldiğini ortaya koymuştur. Ada çayı, kolesterolü düşürmede katkı sağlamaktadır.

-İçersindeki faydalı asitler ve antioksidanlar sayesinde enfeksiyonel rahatsızlıklara karşı vücudun direncini artırmaya yardımcı olan bir bitkidir.

-Kalp sağlığını ve sindirim sistemini korumak için ada çayı tüketmek faydalı olmaktadır.

-Ada çayı sadece hastalıklara karşı değil aynı zamanda güzel bir cilt ve bakımlı ve sağlıklı bir vücut içinde tüketilmesi gereken bir besindir.

-Ada çayı hazırlamak için: bir fincana iki çay kaşığı kuru ada çayı koyup üzerinde kaynamış su ilave edin ve biraz demlendikten sonra içebilirsiniz. Sade içebildiğiniz gibi dilerseniz tatlandırmak için bal ilave edebilirsiniz.  Yine ada çayınıza limon sıkarak farklı ve hoş bir tat elde edebilirsiniz.  Eğer hızlı tempolu ve yorucu bir işiniz varsa günde bir fincan ada çayı içmeniz, sizi biraz olsun rahatlatacaktır.