Böğürtlenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketmeliyiz? 

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketmeliyiz? 

Böğürtlen, gülgiller ailesinden olup genellikle ormanlarda, fundalıklarda, çalılıklarda yetişen endemik bir bitki türüdür. Ülkemizde de birçok bölgede yetişir. Genellikle ağustos ayının sonları, eylül ayının ilk günlerinde toplansa da iklim ve bitki örtüsüne göre bu vakitler değişiklik gösterebilir. Doğada kendiliğinden yetişen bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Bunu, böğürtlen meyvesini yerken dahi anlayabilirsiniz. Böğürtlende bulunan vitamin ve minerallerin adeta vücudunuzun her zerresine ulaştığını hissedersiniz. Çünkü böğürtlen kan temizleyici ve kan yapıcı bir meyvedir. Kuvvetli bir antibiyotiktir. Bu yönünden dolayı alerjik hastalıklara da iyi gelmektedir. Böğürtlenin faydası sadece bununla sınırlı değildir.  

Böğürtlenin  bileşiminde, organik mineraller ve amino asitler bulunur. A, C, E ve K vitamini bakımından zengin olup, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, karbonhidrat ve şeker içerir. Dolayısıyla, sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketmemiz gereken besinler arasında yer alır.

Tansiyonu düşürmede etkili olan böğürtleni, basur gibi mide rahatsızlıkları için de tüketebilirsiniz. Yapılan araştırmalar,  böğürtlenin kalp, göz ve sindirim sistemi içinde faydalı bir meyve olduğunu ortaya koymuştur. Yine Böğürtlen kansere de iyi gelmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.

Böğürtlen, beyin ve kemik gelişimine yardımcı olduğu için çocukların ve anne adaylarının tüketmesi gereken önemli besin kaynaklarından biridir.

Faydaları saymakla bitmeyen böğürtleni mevsiminde taze olarak, mevsimi dışında ise reçel olarak tüketmenizi öneririz. Doğal olarak yapılmış bir böğürtlen reçeli tam bir enerji kaynağıdır. Kahvaltınızda bir dilim ekmek üzerine süreceğiniz böğürtlen reçeli, gün boyu enerjinizin yüksek kalmasına yardımcı olacak ve vücudunuzun direncini artıracaktır.