Kaya Tuzunun Rafine Tuzdan Farkı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kaya Tuzunun Rafine Tuzdan Farkı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzu, sodyum klorürün mineral formudur. Başka bir ifadeyle, tuzun henüz işlenmemiş doğal halidir. İşlenme aşamasında rafine edilmiş sofra tuzlarına katkı maddeleri de ilave edilmektedir. Doğal özelliğini ve kristal yapısını yitirmiş bu tuzların tüketimi ise sağlığımıza zarar vermektedir. Ancak kaya tuzu, herhangi bir fiziksel ve kimyasal işleme tabi tutulmadığından mineral bakımından oldukça zengindir. Kaya tuzunda, başta kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, manganez, çinko, selenyum ve iyot başta olmak üzere birçok mineral bulunur. Yapılan araştırmalara göre, kaya tuzu insan vücudunda bulunan 92 mineral ve elementin 84’ünü barındırır. Dolayısıyla yüze yüz doğal kaya tuzunu tüketerek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerallerin neredeyse tamamını karşılayabiliriz.

Kaya tuzu yemeklerimize lezzet katmanın ötesinde, içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde sağlığımız için faydalı bir maddedir.  Sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bununla birlikte iştah açıcıdır. Kaya tuzunun bir diğer faydası ise solunun yolları hastalıklarına ve alerjiye iyi gelmesidir. Ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve vücudumuzun direncini artırır.

Kaya tuzu ile gargara yapmak, ağız kokusu ve diş sağlığına iyi gelir. Kaya tuzu genellikle yemeklerde kullanılsa da,doktor önerisi ve kontrolü ile, suda eritilerek de tüketilebilir ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineral takviyesi sağlanmış olur.

Kaya tuzu oksijeni artırır. Eğer astım veya solunum yolları rahatsızlığınız varsa bulunduğunuz ortamda, odada bir kaya tuzu lambası ya da büyük kaya tuzu taşı/kristali bulundurmanızda fayda olacaktır. Ayrıca Kaya tuzu kristali radyasyona karşı da etkili bir maddedir. Bilgisayarlar, LCD TV’ler ve akıllı telefonlarla neredeyse iç içe yaşadığımız günümüz koşullarında en azından evimizde, odamızda kaya tuzu lambası (çünkü aksesuar olarak ta bulundurmak mümkün) bulundurarak radyasyona karşı önlem alabilirsiniz.

Doğal kaya tuzu alırken ya taş halinde ya da bulgur büyüklüğünde almanız gerekmektedir. Bu tuzu el ile çevrilebilen porselen, plastik veya cam öğütücülü küçük tuz değirmenleri yardımıyla kolayca sofralarınızda tüketebilirsiniz.