Kuşburnu çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Kuşburnu çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

A, B, C, E ve K vitaminlerince zengin olan kuşburnu çayı, nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı son derece faydalı gelen şifalı bir bitkidir. Kuşburnu, portakal, mandalina gibi turunçgillerden bile daha fazla C vitamini içermektedir. 

Kuşburnu çayını sıcak ya da soğuk içebilirsiniz.  Kuşburnu çayının yapılışı oldukça basittir:

Bir çay bardağı kuru kuşburnuyu çaydanlığa koyun.  Çaydanlığa 5 çay bardağı su ilave edin ve kaynatın. Bir süre demini almasını bekleyin. Kuşburnu, aroması ve tadı yoğun bir bitkidir. Yani çaydanlığınızdaki kuşburnunun üzerine yeniden su ilave ederek tekrar kaynatıp içebilirsiniz (Bir fincan kuşburnuyu ortalama üç kez üzerine yeniden su ilave ederek kullanabilirsiniz). Hatta ikinci ve üçüncü kaynatışlarınızda tadının arttığını, renginin ise koyulaştığını fark edeceksiniz.

Kuşburnu çayının faydası yalnızca soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrısı gibi hastalıklarla sınırlı değildir. Tansiyon, romatizma ve şeker hastalıklarına karşı da şifalı bir besindir.

C vitamini deposu olan kuşburnu çayını yaz, kış her zaman içmenizi öneririz.  Kuşburnu çayının yanı sıra kuşburnu marmelatını da kahvaltılarınızda eksik etmeyin.