Organik şeker pancarı pekmezi nasıl yapılır?

Organik şeker pancarı pekmezi nasıl yapılır?

Şekerin ham maddesi olan şeker pancarı ile pekmez de yapılmaktadır. Şeker pancarı pekmezi yapmak için ihtiyaç duyulan tek şey pancar ve sudur. Yapması biraz zahmetli olsa da doğal tadı ile kış aylarında rahatlıkla tüketebileceğiz bir enerji kaynağıdır.

Anadolu’da genellikle geçimlik olarak yapılan şeker pancarı pekmezi şu şekilde yapılır:

Yıkanan pancarlar kabukları soyulduktan sonra ince ve eşit olarak dilimlenir. Doğranan pancar dilimleri büyük bir kazanın yarısına kadar dolacak şekilde doldurulur. Daha sonra üzerine soğuk su ilave edilir. Su ve şeker pancarı ile dolu olan kazan yaklaşık 4 saat kadar kaynamaya bırakılır. (Şeker pancarları bu süre zarfında yumuşayacak ve rengi kahverengiye dönecektir). Daha sonra, yumuşayan şeker pancarları, suyun içerisinden süzerek çıkartılır. (pişen pancar dilimleri bir torbanın içine alınıp suyu çıkana kadar sıkılır ve elde edilen pancar suyu da kazana ilave edilir). Daha sonra kalan pancar suyu tekrardan kaynamaya bırakılır. Kaynarken pekmezin üzerinde oluşan köpükler alınır ve devamlı karıştırılırŞeker pancarı pekmezi pişmeye yakın iken ilk önce kırmızımsı bir renk, daha sonrasında ise sarımtırak bir renge dönüşecektir. Şeker pancarı pekmezinin birazını bir tabak ile alarak tadını ve rengini kontrol edebilirsiniz.  İstenen kıvama gelen pekmez ocaktan alınır, kavanozlarda muhafaza edilir.

Şeker pancarı pekmezi yapılırken pekmez toprağı kullanılmaz. 50 kg şeker pancarından yaklaşık 13 kg pekmez elde edilir.

Organik doğal şeker pancarı pekmezinde su ve pancar haricinde hiçbir madde bulunmaz. Pancar pekmezi alırken buna dikkat etmenizi öneririz.