Alıç Meyvesinin ve Marmelatının Faydaları Nelerdir?

<span style=Alıç Meyvesinin ve Marmelatının Faydaları Nelerdir?" />

Alıç, gülgiller ailesinden olup bazı yörelerde yemişen ya da akdiken olarak da bilinir. Tabiatta kendiliğinden yetişen bu meyve, türüne göre kırmızı ya da sarı renklerinde olur. Tatlı (dişleri uyuşturmayan hafif ekşi) bir tadı vardır ve meyvenin içi çiğitlidir. Genellikle ülkemizde iç Anadolu bölgesinde yaygındır ve dağlarda, kırlarda, ormanda, dere yamaçlarında yetişen bu meyve son bahar mevsiminde toplanır.

Alıç, yüz yıllardır kalp dostu olarak kalp rahatsızlıklarında kullanılagelmiştir. Alıç meyvesinin kalp sağlığı ile olan ilişkisi hem alternatif tıpta hem de modern tıpta tecrübelerle sabittir.  Alıç, kalp ve ritm bozukluklarında, sinirsel kalp çarpıntılarında, kalp yetmezliği, kalp krizi, kalp ve damar sertliği gibi kalp rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kalp ilaçları kullanılıyorsa, doktor kontrolünde alıç tüketilmelidir. Alıç, düzenli tüketildiğinde, bahsedilen kalp hastalıklarına karşı en iyi doğal ilaçtır.

Kalp üzerindeki faydaları saymakla bitmeyen alıç aynı zamanda, mide rahatsızlıkları, migren, göğüs ağrısı, kabızlık gibi çeşitli hastalıklara karşıda oldukça etkili olan faydalı bir meyvedir.

Alıç, kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, kalp ve akciğer çevresinde yağlanmanın oluşmasını da engellemektedir.

Şifa kaynağı alıç, kan akışının sağlanmasında ve tansiyonun düşmesinde de etkili bir meyvedir. Yine, sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olarak stres ve uykusuzluk gibi problemlere karşı iyi gelmektedir.

Beyin gelişimini de olumlu etkileyen alıç hafızanın güçlenmesini sağlar. Dolayısıyla çocukların mutlaka tüketmesi gereken şifalı meyvelerimiz arasında yer alır.

Alıç üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar devam ettikçe yeni faydaları da ortaya çıkmaktadır. Hatta gerek alıç meyvesinin kendisi gerekse yaprak ve çiçekleri ilaç sanayi endüstrisinde ilaç yapımında kullanılmaktadır. Çünkü meyvesi kadar, alıç bitkisinin Yaprak ve çiçekleri de şifalıdır. Bu çiçekler özelikle de ilkbahar mevsiminin son aylarında toplanıp kurutulup çay olarak tüketilmektedir.

Kurutulmuş alıç çiçeği ve yaprağından çay yapabileceğimiz gibi kurutulmuş alıç meyvesinden de çay yapabiliriz. Bunun için yapmamız gereken şey oldukça basittir. Bir çaydanlığa iki su bardağı su koyun ve içine 8-10 adet kuru alıç meyvesi ilave edin, kaynatın. Kaynadıktan sonra 5-10 dakika demlemeye bırakın ve afiyetle için.

Alıç meyvesini mevsiminde bolca tüketmeliyiz. Alıç marmelatı ise alıçtan dört mevsim faydalanmamıza imkân sunar. Bunun için herhangi bir katkı içermeyen, yalnızca alıç meyvesinden üretilmiş doğal marmelatının tüketilmesi, bu şifalı bitkiden mevsimi dışında da istifade etmemizi sağlayacaktır. Doğal alıç marmelatının içeriğinde yalnızca alıç meyvesi, su ve şeker bulunur. Bunun dışında başka bir madde veya tatlandırıcı içeren alıç marmelatından uzak durulmalıdır.